نکاتی برای انتخاب یک نام تجاری

نکاتی برای انتخاب یک نام تجاری

 

انتخاب نام برای  شرکت یا محصول شما از اهمیت والایی در روند ساخت یک نام تجاری برخوردار است. انتخاب نام مرحله حساسی است که نمی توان در آن شتابزده و عجولانه تصمیم گرفت و از سوی دیگر تمامی ابزارهای ارتباطی از جمله سربرگ ها و وب سایت شرکت در انتظار نتیجه این مرحله می باشند، پس عاقلانه نیست که وقت زیادی صرف آن شود در ادامه 11 نکته برای انتخاب صحیح یک نام تجاری توصیه شده است:

1. توضیح ندهید متمایز باشید: تلاش شرکتها در توصیف خود بوسیله نام تجاری شان بزرگترین اشتباهی است که مرتکب می شوند . یک نام، نباید توضیحی از فعالیتهای شما باشد بلکه باید قدرت به نمایش در آوردن (شخصیت واحد و یگانه) شرکت شما را داشته باشد، یک نام تجاری تأثیر گذار از همان ابتدا پتانسیل نام تجاری بودن را در خود دارد. نامی که ضعیف و محدود بود: یا بسیار توصیفی و گسترده باشد، فاقد تناسبات مورد نیاز یک نام تجاری قدرتمند است

2. کلید (رمز) موفقیت پشتیبانی هیئت مدیره است: با توجه به این که انتخاب و تطابق یک نام جدید، تصمیمی به شدت حساس و در عین حال سیاسی است، بدون حمایت رده های بالای شرکت، احتمال موفقیت تقریباً صفر است. و به خصوص در ابتدا شما بایستی کاملاً براساس نظرات و خواست آنها عمل نموده و آنها را در جریان کل امور قرار دهید.

3. از بکارگیری حروف بی معنی اجتناب کنید: نام هایی که برای اولین بار شنیده می شوند، برای مخاطب بی معنی می باشند و در بازار پر همهمه امروز به سرعت گم می شوند و علاوه بر این گسترش و حمایت از آنها نیازمند صرف مبالغ گزافی می باشد. جک تروت در کتاب جایگاه سازی نوین بیان می دارد که بکارگیری اسامی بی معنی به مثابه پنهان کردن چهره شرکت می باشد از انتخاب حروف به عنوان نام تجاری خود نیز بپرهیزید به یاد آوردن کلمات واقعی و معنا دار برای مشتریان بسیار ساده تر است البته در صورتی که همچون GE و IBM می توانید میلیونها دلار برای تبلیغات خود هزینه نمایند، مسئله صورت دیگری می یابد.

4. تحقیقات لزوماً نمی تواند به بهترین نتیجه بیانجامد. تحقیقات ابزار ارزشمندی برای آزمودن موارد پیش بینی نشده در انتخاب یک نام جدید می باشد. از این رو گرایشات افراط گرایانه بسیاری در بکارگیری تحقیقات در انتخاب یک نام تجاری بوجود آمده است و این در حالی است که هیچ کس بهتر از خود شما، شرکت، اهداف و جایگاه آن در بازار را نمی شناسد. به خاطر محبوبیت و مقبولیت عام یک اسم آن را انتخاب نکنید. محبوب ترین نام لزوماً قوی ترین و ماندگارترین نام نمی باشد.

5. نام های ساده و دردسترس را فرامش کنید. غالباً نام هایی که جنجالی و پرصدا وارد می شوند در اذهان ماندگار می گردند (مثل گوگل، یا هو) باید نامی را برگزینید که بوسیله آن در بازار هیاهو به پا کنید، نه این که صرفاً نامی را به نام های موجود در آن اضافه کنید. روشن است که در بسیاری از مواقع به کارگیری مفاهیم صریح و روشن، رشد شرکت را محدود کرده و نمایانگر عدم وجود خلاقیت در آن است.

6. کوتاه و مختصر انتخاب کنید. نام های تک کلمه مؤثرترین نام های تجاری بوده اند. نام های طولانی و چند کلمه ای سبب می شوند تا مردم آن ها را مختصر کرده یا ناقص بیان کنند و در نتیجه دیگر نامی نخواهد بود که شما برگزیده اید و کنترلی بر آن نخواهید داشت.

7. مفاهیمی که قبلاً به کار گرفته شده اند را انتخاب نکنید. کلماتی که دارای مفاهیم مشخص و شناخته شده ای می باشند، را نمی توان به عنوان نام هایی برگزید که برمبنای اصول استراتژیک اختصاصی شرکت انتخاب شده اند.

8. برطبق استراتژی عمل کنید، نه هیجانات و جهت گیری های سیاسی : تصمیم گیری درباره انتخاب یک نام تجاری مملو است از جهت گیری های سیاسی، فشار مقامات بالا و رحجان های شخصی، اما در این میان باید تنها استراتژی را در نظر گرفت و به موارد کم اهمیت اجازه خود نمایی نداد.

9. فرآیند تصمیم گیری را مدیریت نمایید: همیشه یک نفر وجود دارد که تلاش می کند تا فرآیند تصمیم گیری را از مسیر طبیعی خود خارج کند. در ابتدا تصمیم گیرنده را معین کنید و سپس با پشت کار و پافشاری فرآیند تصمیم گیری را مدیریت نمایید.

10. همیشه آماده از دست دادن نامی که انتخاب کرده اید، باشید: بسیار دشوار است که از بر ملا شدن نام انتخابی جدید جلوگیری نمایید.

11. در همان ابتدای راه انتظار استقبال چشمگیری نداشته باشید : در هفته های آغازین معرفی یک نام جدید، بحث ها و نظرات گوناگونی مطرح می شوند اما به تدریج با آشنایی بیشتر مخاطبان با نام جدید، راحت تر با آن مواجه می شوند و آن را می پذیرند.

نویسنده : سیامک میر احمدی

 

/ 0 نظر / 7 بازدید