«زبان بدن» اوباما

«زبان بدن» اوباما

منبع:سایت دیپلماسی ایرانی

عصرایران - رفتار ها و ژست های کنونی "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا، نسبت به دور قبل تقریباً با تغییر چشمگیری مواجه نبوده است. متخصصان می گویند، او زمانی که با "جان مک کین" رقابت می کرد، بسیار راحت تر از رقیب جمهوری خواهش در مناظرات گام بر می داشت و تلاش می کرد که در مرکز صحنه قرار بگیرد و در زمان چرخش، دست راستش را هم زمان با پای چپش تکان می داد.
اما در مقابل مک کین نمی توانست به درستی از دستان خود استفاده کند و همین توانایی باراک اوباما به کمک او آمد تا به کاخ سفید راه یابد.

اوباما همچنین خلاف مک کین وقتی در برابر پرسش سختی قرار می گرفت، مستقیما به مخاطب نگاه می کرد. اکنون نیز اوباما از همین روش در رقابت با "میت رامنی" نماینده جمهوری خواهان استفاده می کند.

او بر خلاف رامنی اجازه می دهد که مخاطبان فاصله کمتری با او داشته باشد و عکاسان هم اجازه دارند که تا چند قدمی او بروند، اما رامنی این اجازه را به خبرنگاران نمی دهد.

پس از پیروزی در انتخابات و در نخستین دیدار با "جورج بوش" رئیس جمهوری سابق آمریکا، اوباما از همین ویژگی بهترین بهره را برد. "آلن پیس" در کتابش با نام "کتاب نهایی زبان بدن" می نویسد که اوباما در هنگام دست دادن، بالای مچ دست بوش را گرفت و زمانی که در کاخ سفید راه می رفتند با انداختن دستش پشت کمر بوش، او را چند گام عقب تر قرار داد و این تصویر را به وجود آورد که او صاحب آن خانه بوده و هست.

در مراسم تحلیف نیز او به گونه ای رفتار کرد که اثری از پیروزی در رفتارش نباشد و زبان بدنش بسیار آرام بود و در پایان او در کنار خانواده و معاونش در یک قاب قرار گرفت.
به گفته کار شناسان، تقسیم کردن صحنه با دیگران این پیام را به مخاطب می دهد که دیگران نیز به او در مسیر پیروزی کمک کرده اند و این حس را به جمعیت منتقل می کرد که او نیز یکی از آنان است.

دکتر "لیلیان گلاس" یک متخصص زبان بدن، رفتار اوباما را در نشست امنیت هسته ای جهان بررسی کرده است. او می گوید که زبان بدن اوباما به خوبی نشان می دهد که او از چه کسانی خوشش می آید و به چه رهبرانی توجه نمی کند.

گلاس ادامه می دهد: "در هنگام دیدار او با "نیکلا سارکوزی" رئیس جمهوری سابق فرانسه، هر دوی آنان زبان بدن منفی داشتند. سارکوزی در تصاویر از اوباما فاصله می گرفت و به سمت دیگری نگاه می کرد اما اوباما در تمام مدت لبخند به لب داشت؛ هرچند که گونه های اوباما کاملا نشان می دهد که این لبخندی دروغین است.

اوباما همچنین دستانش را در تمامی مدت بر شانه های سارکوزی قرار داد. این حرکت به باور بسیاری از متخصصان بدین معناست که رئیس جمهوری آمریکا خود را در مقامی بالا تر از همتای فرانسوی خود می بیند.

او در دیدار با رئیس جمهوری روسیه نیز از همین روش استفاده کرد. او در نخستین دیدارش به گونه ای سرعت خود را تنظیم می کرد که همتای روسش پشت سرش قرار بگیرد. به گفته متخصصان، نکته جالب در این میان آن است که نفوذ بدنی اوباما در طول چند سال اخیر به شدت افزایش یافته و حتی در برخی موارد تغییر نیز کرده است.

 می توان گفت که همین ویژگی های رفتاری باعث شده متخصصان و روان شناسان به خوبی رفتار سیاستمداران را زیر نظر بگیرند تا بتوانند تصویر درستی از آنان را ارائه دهند.

/ 0 نظر / 20 بازدید